22 جولای

آمتیست (به انگلیسی: Amethyst) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی های خانواده ی کوارتز بوده و از واژه آماتیس به معنای بنفش اخذ شده‌است. نام این کانی از واژه ای لاتین به معنای هوشیار ” مست نبودن”برگرفته شده است و ریشه در باور یونانیان باستان دارد که معتقد بودند این سنگ تاثیرات الکل را بی اثر می کند. در باور یونانیان چنین بوده که هرگاه آمتیست را به هنگام نوشیدن شراب زیر زبان بگذارند مانع از مستی می‌شود.
به لحاظ کانی شناسی تخصصی ویژگی های زیر را برای این کانی میتوان بیان نمود:
محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تأثیر اسیدها کم می‌شود. نام این سنگ از کلمه لاتین به معنی «سنگ آبی» گرفته شده‌است. MgO:23.41% FeO:41.71% SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱: Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت) برای اولین بار در رومانی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری، بی پیرامیدال، پسودوکوبیک
رنگ: سیاه، خاکستری، قهوه‌ای، بنفش تیره، سبز، صورتی
شفافیت: شفاف تا نیمه کدر، شکستگی: صدفی، تراشه ای(خشن)
جلا: شیشه‌ای – صدفی
رخ: ناقص، مطابق با سطح
در دسته ی اکسیدها و دارای ترکیب اکسید سیلیسیوم است، همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن ماگمایی – هیدروترمال است و بلورهای آن غالبا به صورت ژئود در نهشته های رسوبی یافت می شود. در توده های پگماتیتی گرانیتی و گنیس ها نیز می توان برخی از انواع آمتیست را مشاهده کرد. معمولا این کانی به همراه کوارتز بی رنگ و یا کوارتز دودی در نهشته های رویت می شود که بستگی به میزان و نوع ناخالصی محیط تشکیل دارد.
سیستم تبلور آن تریگونال و رنگ خط ساییدگی (رنگ خاکه) آن سفید است. رنگ این کانی در زیر چلسی فیلتر(نوعی دستگاه گوهر شناسی) به رنگ قرمز است. سختی این سنگ در مقیاس موس ۷ بوده و در نتیجه برای استفاده در جواهرسازی سنگ مناسبی است.
بیشتر در آلمان غربی وشرقی، چک اسلواکی، رومانی، روسیه، برزیل، آمریکا، ماداگاسکار، مکزیک و نامبیا یافت می‌شود.
در قرن نوزدهم تصور بر این بوده، که رنگ آمتیست به علت وجود منگنز می‌باشد به تازگی دانشمندان دریافتند که مقدار بسیار اندکی آهن سه ظرفیتی دلیل ایجاد رنگ بنفش در کانی هاست.
کیفیت این کانی در مناطق مختلف، متفاوت بوده، و وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرد یا در اثر استفاده ی مداوم، ممکن است رنگ آن تغییر کند، مثلا گونه ای از آمتیست در اطراف بوشهر یافت شده که رنگ آن به زرد- نارنجی تغییر می کند. با کیفیت ترین نوع آمتیست در آسیا در افغانستان، و در سطح جهانی در برزیل یافت می شود. گونه هایی از آمتیست شبه افغان در خراسان یافت شده که دارای کیفیت خوبی است.
بهبود سازی رنگ این کانی توسط اشعه ی ایکس و یا فرآیندهای گرمادهی انجام شده و گونه های آزمایشگاهی آن در بازار بسیار زیاد است. سنگ آمتیست چنانچه حرارت داده شود(تحت شرایط آزمایشگاهی) به رنگهای زرد، نارنجی، زرد، قهوه ای و یا قهوه ای تیره در می آید. آمتیست با حرارت ۵۷۲ درجه فارنهایت بی رنگ شده و در حرارت ۹۳۲ درجه فارنهایت رنگ آن زرد می شود . تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن این کانی مشکل بوده و نیاز به آزمایشگاه گوهر شناسی مجهز دارد.

تاریخچه استفاده از این کانی:
آمتیست به عنوان جواهر توسط مصریان باستان به کار گرفته می شده و بر روی آن حکاکی انجام می شده است و اعتقاد داشتند که این سنگ باعث آرامش مردگان در حین طی کردن مسیر به عالم پس از مرگ می شود. مهره هایی از آمتیست از قبرهای آنگلوساکسون ها در انگلستان یافت شده، هم چنین سربازان یونان باستان اعتقاد داشتند سنگ آمتیست باعث حفظ خونسردی انها شده و از آنها درجنگ محافظت می کند.
تا قرن ۱۸م به دلیل کمیابی، این کانی در رده ی جواهرات با ارزش قرار گرفته و فقط متعلق به اشراف و کاردینال ها بوده است، هم چنین به دلیل باور ضد مستی این کانی، جام های شراب را از این کانی می تراشیده اند و یا رنگ بنفش را برای گیلاس های شراب انتخاب می کرده اند و قطعه ای از آمتیست را درون جام قرار می دادند.
بهترین نوع آمتیست به نام Deep Russian و یا Deep Siberian نامیده می شود که مقدار کمی رنگ قرمز دارد. ارزش سنگ آمتیست با میزان افزایش رنگ آن نسبت مستقیم دارد.
گونه ای از آمتیست به نام رز فرانسوی Rose De France نامیده می شود که در حقیقت آمتیست بنفش مایل به صورتی است.

موارد استفاده از این کانی (سنگ آمتیست)
بیشتر استفاده ی این کانی در جواهر سازی است و به دلیل داشتن رنگ زیبای بنفش، پر طرفدارترین کانی در خانواده ی کوارتز و در سنگ های نیمه قیمتی محسوب می شود، رنگ های بنفش سیر تا ارغوانی این کانی، در بازار قیمت بالاتری دارند. این سنگ مخصوص متولدین بهمن ماه است، ولی به دلیل داشتن انرژی مثبت زیاد و قدرت دفع انرژی منفی در یوگا و مدیتیشن از آن استفاده ی زیادی می شود. بلورهای کامل آمتیست که تراش نخورده اند معمولا برای آرامش اعصاب در یوگا استفاده می شوند و استفاده از انرژی این سنگ، محدود به ماه خاصی نیست و متولدین تمام ماه ها می توانند از این سنگ استفاده کنند.
آمتیست سبب تقویت اراده می شود لذا از آن در ترک اعتیاد و عادات ناپسند استفاده می گردد. نام این سنگ هم از این ویژگی گرفته شده است که به معنی ترک شرابخواری است. بنابراین کسی که قصد ترک عادات ناپسند خود را دارد میتواند از ویژگی بسیار مفید این سنگ کمک بگیرد.
به دلیل ارتباط مستقیم این سنگ با چاکرای پیشانی و سر (چاکرای هفتم/ تاج)، استفاده از آن سبب بهبود سردردهای عصبی، میگرن و حمله های صرع می شود و برای بهبود کابوس های شبانه و بی خوابی نیز سفارش شده است.
آمتیست به سبب داشتن رنگ بنفش در زمینه رنگ درمانی، سبب از بین بردن انرژی های بد و منفی شده و آن ها را به انرژی مثبت تبدیل می کند. قرار دادن یک تکه از سنگ آمتیست در محیط کار و با منزل هر شخص می تواند از لحاظ روحی و ذهنی به وی آرامش ببخشد و اضطراب، هراس و تشویش را از افراد به دور سازد.
این سنگ، سنگی برجسته و قابل توجه در تمرکز حواس به شمار می رود و افراد را در ارتباطات روحی و معنوی حمایت می کند. ارتباطات و دوستیها را سهولت می بخشد و باعث انصاف و منطق در فرد می شود، هم چنین به اشخاص تسلی، قدرت، شادی و شجاعت می دهد.
آمتیست ترس و تنش عصبی را کاهش می‌دهد و افکار منفی و تردید را از ذهن پاک می‌کند. موجب افزایش قدرت ذهنی و بدنی می‌شود. گفته می‌شود آمتیست باعث به حقیقت پیوستن رویاها شده و عشقی راستین را به ارمغان می‌آور‌د.
آمتیست سمبل صمیمیت, صلح و آرامش است.

 

برای مشاهده محصولات ساخته شده با سنگ آمتیست اینجا کلیک کنید

بازدیدها: 75

دیدگاه بگذارید